جهان لیلی بود و جنسیتش رو نفهمیدن!

بحثی که همیشه تو خیلی جاها مخصوصا وقتی خیلی خسته ای و داری از سر کار بر می گردی و حتی حوصله خودتم هم نداری زیاد میشنوی اینه که :ای آقا زمونه، بد زمونه ای شده، حرمت ها ازبین رفته، ارزش ها بی ارزش شده، گرونی بیداد می کنه، نگاه کن عین گاو رانندگی می کنه :آی گوساله(البته این خوبشه!) و .... .

جالبه! واقعا اینطور شده؟ واقعا رو به انحطاطیم؟ واقعا زندگی دیگه مثل قبل نیست؟ قدیما خیلی بهتر بود؟ توقع ها کم بود؟ لذت بردن انسان ها ابتدایی بود؟ واقعا؟

واقعیت اینه که همینطور که میگن هم کاملا درسته و هم کاملا غلطه. همیشه تو هر جامعه و تو هر زمان یه سری ارزش ها وجود داره، یه سری عادات بین مردم تکرار میشه و سنت نام می گیره. شکل و شمایل زندگی ها شبیه همه البته با توجه به وضعیت معیشتی. یه تم خاص رو همه هنرها وجود داره. ادبیات و محاوره ی روزمره ی مردم با توجه به قشری که بهش تعلق دارن با تفکرات حاکمی که هست بهشون عجین شده. کلا از غذایی که میخورن تا تفکرات فلسفی و بحث های روانشناسی رنگ زمان خودشو داره. و روزگار مردم اون وادی میگذره تا نسل های بعدی پای به عرصه ی اثیری میگذاره و به طبع  با توجه به تنوع طلبی و نوگرایی نسل بشر، به ارزش ها و افکار گذشته پشت پا میزنه و واسه خودش درباره هر زمینه ی زندگی تعریف جدیدی بوجود میاره که معمولا در تضاد با گذشتگان می باشه. چیزی که تو توالی مکاتب مختلف میشه کاملا حس کرد. قدرت و ثروت هم معمولا به پشتیبانی البته به صورت مخفی از نسل نوگرا می پردازه و در ظاهر نفی می کنه. چرا؟ چون قدرت با این دسیسه ی کهنه قدرتمندتر میشه و گاه دگرگونی پیدا می کنه و ثروت هم ثروتمندتر میشه یا ثروت های جدید پا به عرصه می گذارن. نسل نو هم از این حمایت لذت میبره و واسش اون نمادها ارزش میشه و این حمایت دوجانبه قدرت و ثروت را اژدهاتر و نعشگی نسل رو بیشتر می کنه. دوستان جالبه. این وسط قشر بسیاری اندک شماری این بازی رو میفهمه و با تمام تلاش در مقابل این حیله می ایسته یکی مثل مهاتما گاندی. البته در زمینه ای که تخصص دارن مثل: سیاست، هنر، ادبیات،فلسفه و ... . خیلی هاشون که معمولا ناشناخته حذف میشن و تعداد بسیار اندکی میتونن بدرخشن و تاثیرات اساسی بزارن. معمولا هم تو زمان خودشون هم فهمیده نمیشن و از سمت مردم عصر خودشون طرد میشن. ولی اثرشون رو میزارن و هر کدومشون پله ای میشه افزون بر این پلکانی که تو طول تاریخ شکل گرفته و انسان و افکارشو اوج می بخشه.

حالا اینو بگم
که تاریخ واسه مردمی که این قشر رو درک نکنه و گوسفند بمونه تکرار میشه اروپا تا
قرن هفده و الان خاورمیانه.

با چشم های بسته تا ته جان ریدن

با گونه های خیس از شیطنتت خندیدن

از تو به کوی کسی که بوی کفن میداد

جهان لیلی بود و جنسیتش رو نفهمیدن!

 خلاصه این قصه سر دراز داره منم الان نه حوصلشو دارم نه وقتشو.

 امروز یه تیکه از نوشته ی فردریش ویلهم نیچه رو میزارم. دوست دارم به دقت بخونید و بگید که منظور این نوشته چیه و آدم دیوانه کیه؟

آدم دیوانه  نشنیده اید از آن آدم دیوانه که صبح روشن با فانوس افروخته به میدان می دود و پیوسته فریاد می کشد: من خدا را می جویم، من خدا را می جویم! چون درست بسیاری از کسانی که به خدا باور نداشتند در آنجا گرد آمده بودند، بدیدن آدم دیوانه قهقهه سرمی دهند. یکی می گوید: نکند گم شده است؟ دیگری می گوید: نکند چون کودکی گمراه گشته است؟ یا اینکه خودش را قایم کرده؟ نکند از ما می ترسد؟ یا اینکه با کشتی سفر کرده و به هجرت رفته بوده؟ بدینگونه همه درهم و برهم فریاد می زنند و می خندند. اما آدم دیوانه به میان آنها می جهد، نگاه های برندۀ خود را به آنها می دوزد و بانگ برمیاورد: خدا کجا رفته است؟ من این را به شما می گویم! ما او را کشته ایم  شما و من! ما همه قاتلان او هستیم! اما چگونه چنین کاری کردیم؟ چگونه توانستیم دریا را سرکشیم؟ چه کسی به ما اسفنج داد تا افق را سربه سر بزدائیم؟ چه می کردیم آنگاه که این زمین را از بند خورشیدش جدا می ساختیم؟ و اینک این زمین به چه سو می رود؟ ما به چه سو می رویم؟ همچنانکه از همۀ خورشیدها دور می شویم؟ آیا ما مدام سقوط نمی کنیم؟ به پس، به پهلو، به پیش، به همه سو؟ یعنی دیگر بالا و پائینی هست؟ آیا ما در نیستی نامتناهی سرگردان نیستیم؟ و فضای تهی ما را ها نمی کند؟ آیا سردتر نشده است؟ و شب مدام بیشتر و شبتر نمی شود؟ آیا مجبور نیستیم فانوس ها را صبح روشن کنیم؟ هنوز هیچ از همهمۀ گورکنان نمی شنویم، گورکنانی که خدا را گور می کنند؟ هنوز بوئی از گندیدگی خدائی نمی شنویم؟ خدایان هم می گندند! خدا مرده است! خدا مرده می ماند! ما او را کشته ایم! و ما قاتلترین قاتلان چگونه می خواهیم خود را تسکین دهیم؟ قدسی ترین و نیرومندترین چیز ی که زمین داشت زیر تیغ ما جان داد  و چه کسی می خواهد ما را از این خون بشوید؟ با چه آبی می خواهیم خود را تطهیر کنیم؟ از این پس چه اعیاد عقاب و بازی های مقدسی باید برای خود اختراع نمائیم؟ آیا این کار بزرگ برای ما  پربزرگ نبوده است؟ و حالا فقط برای اینکه درخور کاری که کرده ایم به نظر رسیم، نباید خودمان خدا شویم؟ هرگز تاکنون کاری ازاین بزرگتر وجود نداشته است، و هرکس از این پس زاده شود بخاطر همین کاری که صورت گرفته به تاریخی برتر از همۀ تاریخ های پیشین تعلق خواهد داشت!

در اینجا آدم دیوانه ساکت می شود و ازنودر شنونده های خود می نگرد. آنها نیز ساکتند و به نحوی غریب وی را نگاه می کنند. سرانجام آدم دیوانه فانوس خود را زمین می اندازد و فانوس خرد و خاموش می شود. آدم دیوانه سپس می گوید: من زود آمده ام، هنوز وقت من نرسیده است. این رویداد بزرگ هنوز در راه است و هنوز در گوش آدمها رخنه نکرده است. رعد و برق زمان می خواهد، نور ستارگان زمان می خواهد، و اعمال هم،حتی پس از آنکه صورت گرفتند، زمان می خواهند تا دیده و شنیده شوند. و این عمل از دورترین ستارگان نیز به آنها دورتر است  و با وجود این خود اینها این عمل را کرده اند.

  می گویند آدم دیوانه همان روز به کلیسا های مختلف می رود و در آنجا برای خدا دعای موت ابدی میخواند. و وی که به همین سبب از کلیساها رانده میشود و مورد بازخواست قرار می گیرد، همه اش در پاسخ می گوید:  پس این کلیساها چیستند اگر گور و سنگ گور خدا نیستند؟

منتظر نظرهای قشنگتون هستم.

/ 0 نظر / 349 بازدید